1. Anasayfa
  2. Blog
  3. 2019 Dijital Pazarlama Trendleri

2019 Dijital Pazarlama Trendleri

tarafından | May 15, 2019 | Blog

Yeni iş modeli; Dijital pazarlama

Dijital pazarlama dünyası, dinamizmi ve sürekli geliştirdiği yöntemleriyle her geçen gün marka/kurumların stratejilerindeki yerini sağlamlaştırıyor. Değişen pazar koşullarına ayak uyduran esnek yapısı, metamorfoza uğrayan tüketici beklentilerine yer ve zaman fark etmeksizin cevap verebilen alt yapısıyla dijital pazarlama, bu yepyeni düzenin yeni patronu olmayı başarıyor.
Her sene gelişen teknoloji desteğini arkasına alan dijital pazarlama, 2019 yılında da sınırları ortadan kaldırmayı, artan ileti yoğunluğunda nitelikli işler ortayı koymayı ve herkesin ‘Aynı’ olduğu keşmekeşin içinde kurum/markanızı ‘Ayrı’ yapmayı amaçlıyor. İşte 2019 dijital pazarlama trendleri…

Doğallık hiç bu kadar trend olmamıştı

Tüketiciler ve markalar arasındaki mesafe kısaldıkça aradaki iletişim dili de samimiyet üzerinde kurulmaya başlandı. Bu noktada iletişim dilini oluşturan doğal içerikler, tüketici için bir reklamdan çok daha fazlasını ifade ediyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, tüketicilerin %90’a yakını marka/kurumlardan gelen iletilerde doğallığa önem veriyor. Bu noktada influncerlar ile yapılan iş birlikleri ‘Kendi deneyimlerini anlattıkları doğal ve samimi’ bir satış stratejisine dönüşebiliyor.

Sesli arama motorları ile lider sizsiziniz!

Uzun zamandır mevcut olan bu teknoloji, şu zamana kadar hayatımızda çok yer kaplamasa da yeni yılla birlikte bu kural da değişiyor. Artık Google üzerinden yapılan 3,5 milyarlık aramanın 3’te 1’i sesli arama özelliği aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Sanal asistanlar aracılığıyla istediği veri, bilgi ve siteye erişim sağlayan tüketicilere bu kanal aracılığıyla ulaşmak ise SEO ile mümkün gale geliyor. SEO algoritması ile entegre hale getirilen sesli arama motorları, tüketicilerin sanal asistanı tüketiciye sunduğu ilk seçenek olmanızı sağlıyor. Bu noktada yapılan aramaların daha günlük konuşma dilinde olacağı unutulmamalı dolayısıyla SEO kapsamında belirlenen anahtar kelimeleri bu kriterlere göre seçilmelidir.

2019, videoların yılı olacak…

Tüketicilerin satın alma alışkanlıkları her geçen gün evrim değiştirirken, videolar artık uzun yazıları okumaktan sıkılan hedef kitlenin imdadına yetişiyor. Bu durum aynı zamanda marka/kurumlar için de can simidi görevi görmeyi başarıyor. Artık çoğu dijital pazarlama çalışmaları kapsamında marka içerikleri video olarak üretiyor. Bu videolar dikkat süresinin kısaldığı modern tüketici profiline uygun optimize ediliyor ve ürün/hizmete doğrudan erişim sağlıyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019’da da aynı fırtınayı estirecek olan video içeriklerde bu sene farklı olarak canlı yayın patlamaları olabilir. Zaten Facebook Live, Youtube ve Instagram IGTV gibi platformlara olan ilginin giderek artması da bu tezi destekliyor.

Chatbotlar ile her zaman hazırsınız

Yapay zeka dünyayı ele geçirir mi bilinmez ama dijital pazarlama alanını yavaş yavaş hakimiyeti altına aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunların başında sıklıkla kullanılmaya başlanan ve 2019 yılında çok daha fazla rastlayacağımız ‘Chatbotlar’ geliyor. Yapay zeka alt yapısı ile desteklenen sohbet robotları web siteleri veya sosyal medya kanalları aracılığıyla tüketicilerin sorularına 7/24 cevap verebiliyor. Küçük bir bütçeyle kolaylıkla kurulan bu sistem, müşteri ilişkileri geliştirirken, tüketicilerin satın alma alışkanlıklarıyla ilgili bilgili kolayca toplayabilir.
2019 trendlerine baktığımızda dijital pazarlamadaki yenilikler giderek artacak, dijital ajanslar ürettikleri dijital planlamalarla bu alandaki stratejileri domine etmeyi devam edecek…

Dijital Pazarlama hakkında daha fazla bilgi almak için Dijital Pazarlama sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizimle İletişime Geçin

8 + 3 =

tr_TRTurkish