1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. 2020 Pazarlama Trendleri

2020 Pazarlama Trendleri

tarafından | Oca 2, 2020 | Blog, Uncategorized

İletişim dünyası yenilikler açısından oldukça verimli bir yılı geride bırakırken, yeni sene ile birlikte birçok gelişmeye de ev sahipliği yapıyor. Dijital çağın yaşandığı, iletişim modellerinin değişime uğradığı pazarlama süreçleri, 2020 yılında da dinamizmini koruyarak farklı oluşumlara merhaba diyor. Özellikle de dijital pazarlama trendleri, pazarlama kurallarını domine ederek, yepyeni kurallar yaratıyor. Birçok marka/kurumun global rekabet koşullarında kendini gösterebilmesi içinse dijital dünyada var olması artık yeterli gelmiyor. Çünkü tüm süreçlerini dijital dönüşüme ayak uydurmak, çalışmalarını yenilikle entegre etmek ve değişen tüketici beklentilerine cevap verebilmek kazanmak için belirleyici bir etken oluyor. Bu noktada, kurum/markaların 2020 yılında öne çıkan pazarlama trendlerini takip etmesi yaşam döngülerini sürdürmesi için hayati bir tol üstleniyor.

Sosyal medya liderliğini ilan ediyor

Son yıllara damgasını vuran, bir nevi kendi cumhuriyetini ilan eden sosyal medya, marka/kurumların interaktif olabildiği, sıcak ve samimi bir ilişki kurabildiği esnek bir platform. Çok fazla avantajı olmakla birlikte iyi yönetilmediğinde büyük bir prestij kaybına neden oluyor, üstelik toparlamak da sanıldığı kadar kolay olmuyor. Yani, bu iş profesyonel ellerde yapılmadığında sonuç hezimetten başkası olmuyor. Bu noktada sosyal medya hesapları tamamen marka/kurumun hedef ve stratejisine göre yönetilmeli, hedef kitlenin dinamikleri göz ardı edilmemeli, esnek olunmalı ama gidilecek sınır da belli olmalı.

Robotların dönemi başlıyor

Teknoloji akıl almak bir boyuta ulaştı. Artık robotların çağının başladığını söylemek çok yanlış olmaz. Pazarlama dünyasında birçok süreç robotlara emanet. Hal böyle olunca artık robotlar günlük hayatın bir parçası olmaya başlayacak. Şu an için akıllı telefonlarda, arama motorlarında kullanılan robot asistanlar, artık daha fazla kullanılmaya başlayacak. Dolayısıyla sesli olarak yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmak çok önemli olacak.

Fenomen etkileşimi artıyor

Onlar artık yeni dönemin kanaat önderleri. Yaptıklarıyla, söyledikleriyle kitleleri etkileyebiliyor ve satın alma süreçlerinde aktif olarak rol oynuyorlar. Üstelik uzun yıllara dayanan satın alma alışkanlıkları dahi değiştirebiliyorlar. Ancak bu demek değil ki, her yüksek takipçili kişilerle iş birliği yaparak büyük bir reklam kirliğine yol açalım. Burada marka/kurumlar için doğru isimleri seçmek ve doğru mesajlarla insanlara ulaşmak çok önemli. Marka/kurumun imajıyla örtüşmeyen bir iş sadece paranıza mal olur. Bu noktada yüksek etkileşim için çalışılan isimlerin kredibilitesi ve güvenirliğine çok dikkat edilmeli ve doğru satış ortaklığına imza atılmalıdır.

Bizimle İletişime Geçin

8 + 8 =

tr_TRTurkish