1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

tarafından | Eki 16, 2019 | Blog

Dünyayı geçirdiği evrim rüzgarı iletişim ve tanıtım kanallarını da dijital bir dönüşüme doğru götürdü. Bugün artık globalleşen rekabet koşullarında var olabilmek için mutlaka bir stratejiye sahip olmanız gerekir. Strateji, sizi ulaşmak istediğiniz hedefe götürecek olan pusuladır. Dijital pazarlama çalışmalarınızda yürüttüğünüz tek bir kampanya ile tüm hedeflerinize ulaşamazsınız. Aynı kampanya ile hem bilinirlik elde etmeniz hem de satış gerçekleştirmeniz zor bir ihtimaldir. İşte tam bu noktada kampanyanızın bir amacı ve söylemi olmalıdır.

Dijital pazarlama çalışmalarınız kapsamında vereceğiniz tüm kararların aynı hedefe hizmet etmesi için bir stratejiye ihtiyacınız vardır. Dijital stratejinizin ilk adımı markanızın ana stratejisini iyi bilmekten geçer. Bu noktada şu unutulmamalıdır ki; dijital stratejiniz marka stratejinizden çok daha farklı olmamalıdır.

Satış hedefi olan bir marka için satış odaklı çalışmalar planlanmalıdır

Markanızı ve içinde bulunduğunuz koşullara karşı objektif bir bakış açısıyla bakmanız çok önemlidir. Bu noktada dijital pazarlama stratejinizi oluştururken ilk olarak markanızın mevcut durumunu detaylı şekilde analiz etmelisiniz. Yapılan bu detaylı analiz sonrasında bir pazarlama hedefi belirleyerek ve o hedefe ulaşmak için atılması gereken adımları planlayarak stratejinizi içine almalıdır. Üçüncü olarak ise odak noktanızın sunduğunuz ürün ya da hizmet değil kullanıcılarınızın ihtiyaçları olması gerektiğini unutmamalısınız.

Stratejinizi 5 adımda oluşturabilirsiniz

 • Analiz,
 • Planlama,
 • Erişim,
 • Dönüşüm,
 • Etkileşim.

Tüm bu aşamaların entegre bir şekilde yürütülmesi hedeflenen noktaya ulaşmak için çok önemlidir. Bu süreçleri tek tek incelersek analiz sürecinde sahip olduğunuz tüm bilgileri bir araya getirip anlam kazandırmanız gerekir. İşletmenizin güçlü ve zayıf yanlarını inceleyerek objektif bir şekilde tanımlamak, vereceğiniz kararların temelini oluşturacaktır. Ayrıca içinde bulunduğunuz sektörün rekabetini ve pazar trendlerini takip etmek oluşacak fırsatları hızlıca fark edip aksiyon almanız açısından oldukça önemlidir. Planlama aşamasında, planladığınız stratejide başarılı olmak için öncelikle markanızın hedefine mümkün olduğu kadar odaklanmamız gerekiyor. Hedefi doğru analiz etmek ve atılması gereken adımları net olarak belirlemek süreci kolaylaştıracak etkenlerin başında yer alıyor.

Erişim planlama aşamasında mevcut durumu değerlendirdikten sonra hedef kitleye hangi pazarlama kanalları ile ulaşılması gerektiğine karar verilmeli. Sahip olduğunuz her bir kanalın güçlü yanlarını doğru analiz ederek etkin bir şekilde kullanmanız gerekir. Sunduğunuz ürün ya da servisin pazarlama mesajını hedef kitlenize ulaşmasını sağlamak onlarla kuracağınız iletişimde atacağınız ilk adımdır. Web siteniz ya da mobil uygulamanız üzerinden belirlediğiniz hedefin dönüşüm analizini bu adımda gerçekleştirebilirsiniz. Dönüşüm analizi bölümünde şu soruların cevaplarını bulmalısınız;

 • Ne kadar harcama yapıldı,
 • Ne kadar kazandım,
 • Hangi hedefleme daha karlı gerçekleşti,
 • Hangisi daha fazla dikkat çekti,
 • Hangi içerik daha fazla ilgi gördü,
 • Hangi hedef kitlenin sepet ortalaması daha yüksek,
 • Hangi kampanyadan daha fazla yeni müşteri elde edildi gibi…

Son olarak etkileşim kullanıcının sitede, istenilen dönüşümü gerçekleştirilmesi planlanan stratejinin başarılı olarak ilerlediğinin bir göstergesi olmakla beraber aynı zamanda önemli bir adımdır. Çünkü hedeflenen dönüşüm gerçekleştir, gerçekleştikten sonra marka ve kullanıcı birbirini çok daha yakından tanımaya başlar. Marka kullanıcının ismi, cinsiyet, adresi ve kullandığı cihaz gibi temel bilgilere sahip olurken kullanıcıda markanın web sitesi ya da mobil uygulamasını kullanmış olur. Bu sayede markalar kendi süreçlerini daha önceden deneyimlemiş kullanıcıları yeni kullanıcılardan çok daha kolay web sitelerine çekebilir. Bir de bu süreçte kullanıcı hakkında sahip olunan verilerle kurduğunuz hedefleme ve iletişim stratejisi dönüşüm organlarınızı arttırabilir.

Dijital Pazarlama hakkında daha fazla bilgi almak için Dijital Pazarlama sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizimle İletişime Geçin

1 + 3 =

tr_TRTurkish