1. Anasayfa
  2. Dijital PR

Dijital PR

Teknolojinin ulaştığı devasa boyutlar, geleneksel yöntemlerin erişemediği tüm sınırları aşarken, yeni yaklaşımları da beraberinde getiriyor. Özellikle de online mecraların interaktif ve çift yönlü bir iletişim için uygun zemini sunması ve ziyaretçi sayılarının milyonlara ulaşması tüm sektörler için dijital süreçleri çok daha önemli kılıyor. Bu durum globalleşen dünyanın artan rekabet koşullarında markalarının yaşam döngüleri için online itibar yönetimini zorunlu hale getiriyor. İletişim karmasının etkili parametrelerinden biri olan online itibar yönetiminin en önemli stratejik adımını ise Dijital PR oluşturuyor.

Dijital PR Nedir?

Dijital PR; marka/kurumun hedef ve stratejilerine uygun olarak sosyal medya, sosyal imleme, arama motoru, blog ve haber siteleri gibi online kanalların halkla ilişkiler amacıyla kullanılmasıdır. Büyük bir kitleye seslenmesi ve hedeflemesinin kolay olması ve efektif sonuçlar sunmasıyla fark yaratan Dijital PR, offline mecralara oranla çok daha düşük maliyetlidir ve geri dönüşleri kolaylıkla ölçülebilir.

Online itibar yönetiminde olduğu kadar ‘Online kriz yönetiminde’ de başrolü oynayan Dijital PR, hızlı aksiyon almasıyla zor anlarda bir kurtarıcı görevi görüyor. Bu noktada proaktif bir yol izleyen Dijital PR, olası ve beklenmedik krizleri önceden tespit etmekle kalmaz aynı zamanda fısıltı gazetesinin yol açacağı kaosu, hızıyla pasifize eder.

Dijital PR Nasıl Yapılır

Kapsam olarak geleneksel PR’ın tüm süreçlerini içine alan Dijital PR, bu zamana kadar alışkın olunan iletişim yöntemlerinden çok daha kompleks ve karmaşık bir yapı sunuyor. Bu yapı değişen tüketici beklentilerini, ihtiyaçlarını ve evrimleşen satın alma alışkanlıklarını karşılamakta çok daha etkili veriler ortaya koyuyor. Günümüz pazar şartlarında mevcut ve potansiyel hedef kitleye ulaşabilmek için ulaşılabilir mecrayı yaratıyor. Bu noktada ise Dijital PR ve yöntemlerinin amiral gemisi olarak karşımıza sosyal ağlar çıkıyor. Sosyal mecraların kendi dünyasını ve kurallarını yaratması ise markaların bu alandaki varlıklarını görünür ve güçlü kılmasını zorunlu hale getiriyor.

Dijital PR

  •        SEO’ya uygun optimize edilmiş basın bültenlerinin,
  •        Yazılı ve görsel materyallerin,
  •        Marka ile ilgili yaratılmak istenen algı için uygun içeriklerin,
  •        Ürün veya hizmetle ilgili çözüme yönelik bilgilerin,
  •        Viral çalışmaların online mecralara iletilmesiyle yapılır. Takip edilmesi, istenilen sonuçlara uygun olarak hedeflenme yapılması ve raporlanmasıyla sonuçlanır.

Dijital Pazarlama İle İlgili Sayfalar

Bizimle İletişime Geçin

15 + 4 =

tr_TRTurkish