1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Dijital Reklam: Pazarlama Dünyasının Yükselen Trendi

Dijital Reklam: Pazarlama Dünyasının Yükselen Trendi

tarafından | Tem 23, 2019 | Blog

İnsan ihtiyaçları, sınırları olmayan uçsuz bucaksız bir alan ve pazarlama dünyası bu ihtiyaçların alanını gün geçtikçe genişletiyor. Hizmet sektörü ise değişen ihtiyaçları hedef kitlenin talepleri doğrultusunda karşılamak için kendisini sürekli yeniliyor. Her şeyin bu kadar hızlı değiştiği günümüzde reklam ve pazarlama stratejilerinin de aynı kalması beklenemez. Doğal olarak firmalar da bu alandaki gelişmelere uyum sağlamaya çalışıyor. Artık tanıtım çalışmalarında dijital pazarlama ve reklamcılık en öncelikli konular arasında yer alıyor.

Dijital Reklam Nedir?

Şirketler markalarını, hizmetlerini; sosyal medya platformları, profesyonel web siteleri, haber portalları, forumlar, paylaşım siteleri ve arama motorları gibi verimli tanıtım imkânı sağlayan dijital mecralarda tanıtırlar. Bu mecralarda gerçekleşen tanıtımın yayınlanma ve işlem sürecinin tamamına dijital reklamcılık denir ve işini bilen profesyonel ajanslar tarafından yürütülmesi çok daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar.
Birçok geleneksel pazarlama çabasının aksine, dijital reklam, doğru sonuçları gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlar. Eğer bir gazeteye reklam verdiyseniz, aslında reklamınızı kaç kişinin gördüğünü tahmin etmenin ve reklamınıza ilgi gösterilip gösterilmediğini ölçmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Dijital reklamlar ile web sitenizin ana sayfasını ziyaret edenlerin sayısını, ziyaret ettikleri sayfaları ve daha bir çok bilgiyi elde edebilirsiniz. Toplanan verilen hedef kitlenizi daha iyi tanımanızı ve çalışmalarınızı bu bilgiler ışığında daha verimli sürdürmenizi sağlayacaktır.

Dijital Reklam Türleri

Bir dijital pazarlama ayağı olan dijital reklam, internetin olduğu her yerdedir ve çağın gerisinde kalmamak için markalar tarafından kullanılan bir reklam çeşididir.

 • Display reklamlar: Web sitesine girdiğinizde reklam alanlarında görünen reklam türüdür ve dijital reklamcılığın orijinal formudur.
 • Sosyal medya reklamları: Görüntülü reklamlara benzer ve basit bir başlıktan, görüntüden ya da otomatik oynatılan videoya kadar herhangi bir şey olabilir.
 • Arama motoru pazarlaması (SEM): Arama motorunda yer alan reklamlar vasıtasıyla üst sıralarda görünmeyi hedefleyen bir dijital pazarlama yöntemidir. SEO ile aynı amacı taşır ve birlikte kullanılması daha etkili bir sonuç yaratacaktır.
 • Yeniden pazarlama/Yeniden hedefleme: Ürününüzü/hizmetinizi bilen kişilere pazarlamanın en iyi yoludur. İnsanlar web sitenizde dolaşırken ürün/hizmetinizi hatırlatmak ve reklamlarınızın tekrar tekrar görünmesi için bir çerez bırakırsınız.
 • Yerel reklamcılık: Sosyal paylaşım ağlarında ya da blog yayınlarının sonunda görünen sponsorlu listelerdir.
 • E-posta pazarlama: Elektronik posta vasıtasıyla pazarlama mesajlarının belli bir kitleye ulaştırıldığı yeni nesil bir pazarlama biçimidir.
  Video reklamlar: Dijital reklam kanalarında yapılan video formatında reklamlardır.

Neden Dijital Reklam?

 • Diğer reklam harcamalarına oranla daha az maliyetlidir,
 • Gerçek zamanlı analiz ve raporlama imkânı sağlar, ölçülebilirdir,
 • Reklam ve içerik hızlıca düzenlenebilir, esnektir,
 • Kullanıcıları da sürece dâhil ederek marka arasında bir bağ kurmasını sağlar,
 • Markalaşmayı hızlandırır,
  Hedef kitleye hızla ulaşma imkanı sunar,
 • Dijital reklam mecrası şirketlere ve müşterilere sınırsız pazar niteliği taşır.

Dijital Pazarlama Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Bizimle İletişime Geçin

2 + 8 =

tr_TRTurkish