Dünyayı Kocaeli’de buluşturan Kartepe Zirvesi 2018, ikinci kez yapıldı

tarafından | Eki 26, 2018 | Haberler

Küresel alanda büyük ses getiren Kartepe Zirvesi, 21. yüzyılın en büyük sorunlarından olan göç ve mültecilik konularının tartışılması için küresel alanda bir diyalog fırsatının önünü açtı. 26- 28 tarihleri arasında ikinci kez gerçekleşen Zirve, daha adil bir dünya düzeni yaratabilmek adına Türkiye ve dünyadan üst düzey katılımcılara ev sahipliği yaptı.

Kartepe Zirvesi 2018 Göç, Mültecilik ve İnsanlık temasıyla toplandı

Kartepe Zirvesi; insanlık tarihi boyunca bir pranga gibi yük olmuş toplumsal, siyasal, ekonomik sorunların bilimsel bir zeminde tartışılması, olası çözümler için stratejiler geliştirerek yararlı çıktıların elde edilmesi amacıyla organize edildi. Bölgesel bir sorun olmaktan çıkarak insanlık adına çözülmesi gereken vicdani bir problem olan göç ve mültecilik konusunun ele alındığı Zirve, insanlığın sesini Türkiye ve dünya kamuoyuyla paylaştı.

Kartepe Zirvesi konuşmacıları Kocaeli’den dünyaya seslendi

Geçen yıl olduğu gibi bu sene de çok önemli isimleri konuk eden Kartepe Zirvesi 2018’in açılış konuşmasını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, BM Türkiye Mukim Koordinatörü IreneVojackovaSollorano yaptı.Göç olgusunu hem siyasi parametreler hem de insani değerler ışında değerlendiren isimler, dünyaya mültecilik sorununa karşı daha duyarlı olmaları mesajını verdi.

Kartepe Zirvesi Deklarasyonu yayınlanacak

Değişen ve gelişen yeni dünya düzeni karşısında daha etkin bir rol oynamak ve gelecek adına iyi, doğru ve güçlü bir vizyon yaratmak için gelenekselleşecek olan Zirve, dünyadan büyük ilgi gördü. Geçen yıl 7 kıtadan 34 ülkeye ev sahipliği yapan Zirve, bu yılda yerli ve yabancı bilim insanı, entelektüel, siyasetçi ve medya mensubunu ağırladı. Yapılan sempozyum, panel ve konferanslar aracılığıyla Göç ve Mültecilik sorunun arka planı, tarihi kodları ve modern zamana yansımaları ele alındı. Tüm yararlı çıktı ve sonuçları Kartepe Zirvesi Deklarasyonu ile dünya kamuoyuyla paylaşacak olan Zirve, konuyla ilgili somut adımların atılmasını hedefliyor.