1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Franchising ve Marka Yönetimi

Franchising ve Marka Yönetimi

tarafından | Şub 15, 2019 | Blog

Franchising ve Marka Yönetimi Nedir?

Franchising sistemi büyümek isteyen firmaların hedeflerine ulaşmasında önemli stratejik yöntemlerden biridir. Franchising, pazarını genişletmek isteyen işletmelere en elverişli şartlarda büyüme imkanları sunarken girişimcilere de büyük bir organizasyonun desteği ve güvencesiyle yatırım yapma olanağı sunuyor. Ancak Franchising sistemi uzun zamandır ülkemizde uygulanmasına ve iş dünyamız bu sistemi benimsemesine rağmen istenen düzeye gelememiştir. Bunun başlıca sebeplerinden biri, sistemin başarıyla uygulanabilmesi için arka planda köklü kurum kimliği ve güçlü bir marka isminin var olması gereğidir. Bu ise uzun yıllara dayanan marka yönetimi çalışmalarının sonucunda oluşmaktadır. Ancak genel tabloya baktığımızda firmaların marka yönetimi çalışmalarına gereken önemi ve ağırlığı vermediklerini görüyoruz.

Franchising’de kesin başarı için etkili iletişim ve tanıtım şart

Franchising sistemini işletme ve pazarlama olarak farklı bakış açılarıyla ele aldığımızda önemli eksiklikler görüyoruz. Yaptığınız işte son derece başarılı olabilirsiniz; ancak “Franchising”de istediğiniz başarıyı bir türlü elde edemiyorsanız, Görsel Kimliğinizde, Reklam ve Halkla İlişkiler çalışmalarınızda yanlış ve eksikler olabilir. Her konunun uzmanı bir işletmeye, markaya kendi “gözlüğü” ile bakıyor. Biz de “Franchising” çalışmalarını ekibimizde yer alan uzmanlarımızla “iletişimci gözlüğü” ile değerlendiriyor ve Reklam, Halkla İlişkiler, Grafik Sanatlar açısından ele alıyoruz. Görsel kimlik, bir insanın giyiminin yarattığı imaj gibi, bir firma/markanın imajını yansıtıyor… Ve bu imaj kuvvetli bir profesyonel kadro tarafından yaratılmalıdır. Çünkü oluşturulan imaj yapılan işin konusuna, içeriğine uymadığında, etkileyici bir niteliği olmadığında büyük bir başarı sağlamak mümkün olamamaktadır. Aynı bir insanın giyimi – kuşamı gibi, franchising konusunda da firmalar, etkileyici ve dikkat çekici bir görünüm sergiledikleri taktirde başarılı olabiliyorlar.

İyi şeyler yapmak ve etkili bir şekilde anlatmak, tanıtmak bu işin temel ilkesi…

Yani ne kadar mükemmel bir iş yaparsanız yapın, bunu hedeflediğiniz çevrelere iyi şekilde anlatamıyor, tanıtamıyorsanız, başarı şansınız da yok demektir. Bu noktada işletme ve pazarlama sistemlerinin altyapı çalışmaları eksiksiz tamamlandıktan sonra doğru iletişim stratejilerin oluşturulması ve adım adım uygulanması gerekmektedir. Arma PR olarak, çalıştığımız kurum ve markalara, konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte Franchising sisteminin oluşturulması konusunda hizmet veriyoruz. Sistem oluşturulduktan sonra da gerekli tüm İletişim, Eğitim, Danışmanlık çalışmalarımızla destek vermeye devam ediyoruz. Birlikte yeni ve güçlü markalar yaratmak dileğiyle…

Saygılarımla.

Dilek AKÇA

ArmaPR Ajans Başkanı

tr_TRTurkish