1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Halkla İlişkiler Ne İşe Yarar

Halkla İlişkiler Ne İşe Yarar

tarafından | May 21, 2019 | Blog

İmaj her şeydir… İtibar her şeydir… Farklı olmak, farkındalık oluşturmak ve fark yaratmak her şeydir… Tam bu noktada marka/kurumlar için ‘Halkla ilişkiler’ çok şey ifade etmektedir.
Omurgasını iletişimin oluşturduğu halkla ilişkiler, marka/kurum için bir iletişim dili yaratır, mesaj ve hedefleri belirleyerek bu mesajların doğru zamanda hedef kitleye ulaşmasını amaçlar. Etkileşim için ortak bir köpür kurar. Marka/kurumun itibar ve imajını güçlendirecek, koruyacak ve doğru konumlandıracak çalışmalara imza atar.

Benzer olma, ilk akla gelen ol!

Binlerce benzer ürün ve marka, her gün yüzbinlerce benzer iletiyi hedef kitleye ulaştırmaya çalışıyor. Peki, kaçı hedef kitleye ulaşabiliyor ve kaçı ileti dumanından sıyrılabiliyor?
Kuşkusuz, modern çağın en önemli iletişim silahlarının başında PR çalışmaları geliyor. Global bir köye dönüşen dünya beraberinde binlerce marka ve ileti yoğunluğu yaratır. Halkla ilişkiler firmaları ise bu yoğunluktan markanızı sıyırarak, farklı ve özgün bir noktada konumlandırır. PR, ilişkiler inşa eder. Bugün teknolojinin ulaştığı gelişmeler sayesinde enformasyon akışı son derece hızlıdır. Bu süratli enformasyon çılgınlığı içinde PR tüm iletişim unsurlarıyla işbirliği yapar.

Dünya küçülüyor, peki siz büyüyor musunuz?

Halkla ilişkiler, reklamın üstüne bir katman daha koyar ve mesajın daha iyi ulaştırılmasını sağlar. Buna ek olarak, PR profesyonelleri hikaye anlatıcılarıdır. İyi organize edilmiş PR çalışmaları markanın online ve offline mecralar için zengin hikayeler yaratır ve medyada yer almasını sağlar. İyi bir halkla ilişkiler ajansı marka/kurumu analiz edebilir, olumlu mesajları belirlemeye yardımcı olabilir ve bunları olumlu medya hikayelerine dönüştürebilir.

Siz neredesiniz, peki ya rakipleriniz?

Kuralların alt üst olduğu ve yepyeni bir düzenin kurulduğu günümüz dünyasında daha fazla tüketici ekonomisine dayalı bir ekonomi olmamıştı. Artık çeşitli web siteleri, sosyal medya ve birçok dijital satış kanalı, marka/kurumlar hakkında hem olumlu hem de olumsuz yorumlar yazmak için kullanılabilir bir panoya dönüşüyor. Üstelik rakipler de tam olarak orada yer alıyor. İyi bir PR ajansı, marka/kurumun pazarı ve rakipler hakkında önemli verileri toplamaya yardımcı olur ve buna uygun bir rota belirler.

Medya ile güçlü ve organik bağ kurmanızı sağlar

Bir PR ajansının en önemli silahıdır, medya ilişkileri… Bir PR ajansı, basın, bloggerlar ve influencerlarla iyi kurulmuş ve geniş bağlantılara sahiptir. Dolayısıyla marka/kurumun yaratılan hikayesini ve iletilerini destekleyecek, hedef kitleniz tarafından fark edilmesini sağlayacak doğru bağlantılar oldukça önemlidir. İyi bir PR ajansı marka/kurumun hedeflerini anlar, doğru zamanda doğru kanallarla doğru mesajı verir. Bu noktada kazanmak kaçınılmazıdır!

Halkla İlişkiler hakkında daha fazla bilgi almak için Halkla İlişkiler sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizimle İletişime Geçin

10 + 9 =

tr_TRTurkish