1. Anasayfa
  2. Blog
  3. İşletmelerde Sosyal Medya Yönetimi

İşletmelerde Sosyal Medya Yönetimi

tarafından | Eki 3, 2019 | Blog

Günümüzde başta Facebook, Instagram ve Twitter olmak üzere tüm sosyal paylaşım ağları hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Bu siteler en çok ziyaret edilen siteler olmasının dışında insanların da gün içerisinde mutlaka girdikleri ve etkileşim kurdukları siteler arasındadır. Dolayısıyla kurumlar için sosyal paylaşım ağları yeni bir reklam ve tanıtım mecrası olarak pazarlama dünyasındaki yerini almıştır.

Televizyon ve gazetelerden bile sandığımızdan çok daha fazla kişiye çok daha az bir maliyetle ulaşmayı mümkün kılan sosyal medya araçları, sürdürülebilir olmak adına kurumlar için oldukça faydalı bir mecradır. Bu nedenle marka bilinirliliğinizin artması, reklamınızı yapabilmeniz, daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilmeniz ve en önemlisi de insanların markanıza güven duyması adına işletmelerde sosyal medya yönetimini son derece profesyonel yürütmelisiniz.

Sosyal medya nasıl aktif kullanılır?

Sosyal paylaşım ağlarında daha fazla aktif olmak için öncelikle kaliteli, özgün ve her anlamda işletmenizi yansıtan içerikler kullanmalısınız. Aynı zamanda paylaşımlarınızı güncel tutmanız ve müşterilerinizin istek, öneri ve şikayetlerine bu platformlar üzerinden hızlı dönüş yapmanız sosyal paylaşım ağlarında var olduğunuzun, biz de buradayız demenizin en kolay yoludur.

Sosyal medya reklamlarını kullanarak çok uygun maliyetlerle çok daha fazla kişiye ulaşma imkanı sağlayabilirsiniz. Elbette tüm bunları yaparken doğru hedeflemelerle kendi hedef kitlenize hitap edip onların ilgisini çekmelisiniz. Yazılı ve görsel içeriklerin yanı sıra videolu tanıtımlara da yer vermelisiniz. Özelikle de zaman problemi yaşadığımız bu çağda bir şeyleri izlemek okumaktan daha pratik geldiği için bilgilendirici ya da insanların yararına hazırlanmış bir animasyon fazlasıyla rağbet görebilir.

Tüm bunların dışında dikkat edilmesi gereken bir başka konuş ise sosyal medya hesaplarınızın web sayfanız ile uyumla olmasıdır. Aynı zamanda kurumsal web sayfanız üzerinden sosyal paylaşım ağlarınızın bağlantılarına yer vererek sayfanızı ziyaret edenleri de bu ağlara yönlendirmiş ve etkileşimi arttırmış olursunuz.

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler

İnternet kullanımının ve sosyal paylaşım sitelerinin son yıllarda artmasının bir sonucu olarak sosyal medyanın şirketler tarafından kendi amaçları doğrultusunda kullanımının hızlıca yayıldığını ve büyüdüğünü görüyoruz. Bununla birlikte işletmelerde sosyal medya yönetimi de artık hafife alınacak bir konu değil aksine var olabilmek için iyi bilinmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Artık şirketlerin sosyal paylaşım ağlarında güçlü profiller kurmaları ve bunu sürdürebilmeleri bir tercihten çok zorunluluktur. Ancak sosyal medya bütçe ve kolaylık anlamında her ne kadar cazip gelse de büyük hatalar beraberinde büyük kayıplar da getirmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar;

  • Her platforma reklam vermek yapılan en büyük hatalardan biridir. Çünkü her sosyal medya platformunun kullanıcı tabanı farklıdır ve kullanıcı profillerini tespit etmeden yanlış yerlere reklam vermek istediğiniz etkiyi almanıza engel olacaktır.
  • İlk günden itibaren satış ve tanıtım odaklı olmanız takipçilerinizi kaybetmenize neden olacaktır. Sosyal medya stratejilerinde esas olan farkındalık yaratmaktır.
  • Sıradan içerikler kimsenin ilgisini çekmez. Dolayısıyla yaratıcı olmak sizi her zaman bir adım önde tutacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi hakkında daha fazla bilgi almak için Sosyal Medya Yönetimi sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizimle İletişime Geçin

4 + 5 =

tr_TRTurkish