1. Anasayfa
  2. Blog
  3. İtibar Yönetimi

İtibar Yönetimi

tarafından | Eyl 5, 2019 | Blog

‘İyi olan kazanır’ tezi günümüz için geçerli bir önerme değildir. Çünkü kazanmak için sadece iyi olmanın yeterli olduğu günler geride kaldı. Artık çok iyi olan, farklılık sunan, ilham veren, deneyim yaşatan ve itibarı yüksek olan kazanıyor. Bir ip cambazının titizliğinde yürütülen tüm bu parametreler bir ahenk oluşturduğunda işte o zaman pastadan büyük payı alan hiç değişmiyor. Bunlardan biri olan ve halkla ilişkiler uygulamalarının en komplike süreçlerini barındıran parametre ise itibar yönetimidir.
İtibar yönetimi, marka/kuruma karşı olan saygınlık, prestij ve güven duygularının oluşmasını sağlamak, mevcut ve potansiyel hedef kitle ile hem rasyonel hem de duygusal bir bağ kurmaktır. İtibar yönetimi komplikedir çünkü hedef kitle nezdinde kredilibite ve güven sağlayarak markaya olan sadakatlerini güçlendirir.

İtibar Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

İtibar sürdürülebilir ve istikrarlı olduğu sürece geçerli bir kavramdır. ‘Bir kere yaptım oldu’ düşüncesi itibar yönetimi için kesinlikle uygun değildir. Süreklilik esastır ve gelişmelere göre kendisini güncellemesi önemlidir.
Doğru bir itibar yönetimi için alanında uzman kişilerce planlanan ve yürütülen bir aksiyon planı olmalıdır. Aksiyon planı marka/kurumun kültürüne, kimliğine, imajına, stratejisine ve hedeflerine uygun olarak hazırlanmalıdır. Doğru mesajlarla doğru zamanda doğru kanallarla hedef kitleye ulaşılmalı ve marka/kurumun saygınlığını güçlendirecek doneler kullanılmalıdır.
Yukarıda bahsedilen tüm adımlar müşteri memnuniyeti çerçevesinde yürütülmelidir. Değişen müşteri beklentilerine cevap verebilen çalışmalara imza atılmalıdır. Hizmet kapsamını da yatırımların rotasını da müşterilerin memnuniyeti ve sadakati belirlemelidir.

İtibar Yönetimi İçin Neler Yapılmalı

Öncelikle kurum/marka için bir vizyon yaratılmalı, lider belirlenmeli ve olası kriz iletişimi için alt yapı çalışmaları yürütülmelidir. Kurum/markanın broşüründen logosuna, antetli kağıdından basın kitlerine kadar tüm içerikler bu vizyonu destekleyecek nitelikte ve kalitede olmalıdır.
İtibar yönetimi kapsamında sponsorluk çalışmaları yürütülmeli, sponsorluk çalışmaları marka/kurumun çalışma ve faaliyet alanıyla ilintili olmalıdır. Güçlü bir itibar için bir diğer çalışma ise sosyal sorumluluk projeleridir. Toplumsal hassasiyet ve kurumsal vatandaşlık ilkeleri gereği sürekliliği olan sosyal sorumluluk projeleri üretilmelidir.
Geleneksel olduğu kadar dijital çalışmalara da ağırlık verilmeli online itibar yönetimi için internet kullanıcıları ile sürekli etkileşim halinde olunmalıdır. Online itibar yönetimi çerçevesinde marka/kurumun dijital vitrini olan web sitesi çok iyi hazırlanmalı, kullanıcı deneyimi göz önüne alınarak yapılmalıdır. Güçlü ve güvenilir bir imaj için geleneksel ve dijital çalışmalar entegre olarak yürütülmelidir.

İtibar yönetimi hakkında daha fazla bilgi almak için Kurumsal Pr sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizimle İletişime Geçin

2 + 12 =

tr_TRTurkish