1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Marka İmajı Neden Önemlidir?

Marka İmajı Neden Önemlidir?

tarafından | Oca 16, 2020 | Blog

Güçlü bir marka yaratmanın en önemli şartlarından biri; etkili, doğru bir iletişim stratejisi ve imajının olmasıdır. Bir marka, konsept ve imajını efektif temeller üzerine inşa ederse yaratacağı etki alanı da aynı oranda büyük ve sürekli olur. Marka imajı yaratmadaki en önemli parametre ise görsel kimlik unsurlarıdır. Görsel kimlik markanın hedef kitlesine ‘Ne söylediğini’ en iyi ve etkili bir biçimde ifade eden sembollerdir.

Görsel kimlik unsurlarının bir hikayesi olmalı

Küreselleşen bir dünya kendi ekonomik sistemini yarattı. Oyunun kuralları değişti ve kartlar yeniden dağıtıldı. Artık tüketici ve deneyim odaklı bir sistem var. Bu sistemde var olmanın tek yolu ise görsel anlatım değerlerini güçlü kılmak ve diğerlerinden sıyrılabilmek. Kural, basit; az çoktur… Yani, binlerce ileti kirliliğinin içinde potansiyel ve mevcut hedef kitleye ulaşmayı sağlayacak ve markanın felsefeni anlatabilecek bir formül yaratmak! Bu bazen bir logo, bazen bir renk bazense sizi hatırlatacak bir ses olabilir. Önemli olan duygusal temelli bir fikri temsil etmesidir. Çünkü günümüz modern dünyasının kuralları bunu gerektiriyor.

Görsel kimlik unsurları ile fark yarat, ilham ver, unutulmaz ol

Görsel kimlik; bir kurumun/hizmetin/ürünün ismi, logosu, antetli kağıdı, taşıt araçlarının tasarımından kurum binasının genel görünümüne, iç mimarisine, satış, servis ya da dağıtım elemanlarının kıyafetine kadar tüm alanlarda karşımıza çıkıyor. Markanın imzası olarak özetleyebileceğimiz kimlik unsurları, kurumun kültürünü, misyonunu, hedeflerini, stratejilerini, kontrol mekanizmalarını ve hizmetlerini karakterize eden en önemli araçtır. Güçlü ve iyi dizayn edilmiş görsel kimlik unsurları, yine iyi planlanmış bir tema ile bütünleştirildiğinde;

  • Değişen rekabet koşullarında bir adım öne geçmenize katkıda bulunur,
  • Her biri birbirini tekrar eden hizmet ve ürün skalasında fark edilmenizi sağlar,
  • Küreselleşmeyle birlikte farklı hedef kitlelerle yürütülmesi gereken uyum sorununa çözüm sunar,
  • Marka sadakati ve aidiyet duygusunu pekiştirir,
  • İlk akla gelen olmanızı ve zihinlerde yer etmenizi sağlar.

Marka yaratmadaki en önemli parametrelerden biri olan görsel kimlik unsurları, profesyonel bir ekip tarafından tamamen kuruma ait araştırma verilerine uygun oluşturulmalıdır. Markalar fark yaratmak, küresel boyuta ulaşan rekabet yoğunluğundan sıyrılmak ve hedef kitle ile güçlü bir bağ kurmak için imaj ve imajın en önemli aracı görsel kimlik unsurlarına daha fazla önem vermelidir. Bu noktada firma ve markaların yapması gereken, tüm bu süreçleri belirlenen stratejilere uygun şekilde yönetecek bir ajans seçmektir.

Bizimle İletişime Geçin

14 + 8 =

tr_TRTurkish