1. Anasayfa
  2. Medya Planlama ve Satın Alma

Medya Planlama ve Satın Alma

Pazarlama prensibinin en önemli adımlarından biri olan reklam çalışmalarının başarıya ulaşmasındaki en önemli etken, doğru bir medya planlamasıdır. Çünkü bir reklam kampanyasının başarıya ulaşması ancak mesajın doğru zamanda, doğru araçlarla, doğru hedef kitleye iletilmesiyle mümkündür.

Medya Planlama ve Satın Alma Nedir?

Medya planlama ve satın alma; marka/kurumun hedefleri doğrultusunda yürütülen reklam kampanyasının nerede, ne zaman, hangi mesajlarla hedef kitleye aktaracağını belirleyen bir süreç yönetimidir. Medyanın en etkin şekilde kullanılmasını temel alan medya planlama ve satın alma; yaratıcı fikirleri sistematik çalışmalara entegre ederek efektif bir kampanya süreci sağlar.

Doğru Bir Medya Planlama Ve Satın Alma Nasıl Olmalıdır

Yoğun bir ileti yağmurunun içinde yaşıyor, reklamlar aracılığıyla binlerce mesaja maruz kalıyoruz. Ancak bu iletilerden kaçı dikkatimizi çekiyor ve aklımızda kalıyor? Çok ama çok azı ve sadece fark yaratanları…

Marka/kurumun hedef kitlesini oluşturan tüketicilere ulaşmasındaki en önemli araçlardan birisi reklamdır. Ancak fark yaratmadığı, duygulara dokunmadığı ve doğru zamanda ulaşmadığı sürece ileti karmaşasının içinde kaybolup gidiyor. Tam bu noktada devreye giren medya planlama ve satın alma, marka/kurumunuzun mesajını bu yoğunluğun içinden çekerek, mevcut ve potansiyel hedef kitle ile buluşturuyor.

Arma PR etkili ve hedefe yönelik bir medya planlama ve satın alma için;

  • Öncelikle reklamı yapılacak ürünü veya hizmeti her yönüyle araştırır ve yeterli bilgiye ulaşır,
  • Ürün/hizmet ile ilgili mesajların iletileceği hedef kitleyi ve özelliklerini belirler,
  • Hedef kitlenin satın alma davranışlarını tespit eder. Bunun için hedef kitleyi sosyolojik ve psikolojik açıdan ele alır,
  • Daha sonra uygun mecra ve kanallar belirler. Medya planlama ve satın alma için çok önemli bir aşama olan mecra ve kanalların belirlenmesinde çeşitli kriterler göz önüne alınır. Ürün/hizmetin dağıtılacağı bölgeler reklam kampanyası için öncelikli yerlerdir.
  • Bölge seçimi sonrasında mesajların ne zaman, ne şekilde verileceği ve hangi medya kategorisinin tercih edileceğini belirler.

Son olarak bütçe dağılımı yapılır ve reklam veren kuruma sunulur. Onaylanması halinde ise kampanya süreci başlatılır.

Bizimle İletişime Geçin

9 + 11 =

tr_TRTurkish