1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. Neden Halkla İlişkiler?

Neden Halkla İlişkiler?

tarafından | Oca 2, 2020 | Blog, Uncategorized

Rekabet koşullarının global bir boyuta ulaştığı, ekonomin yeni bir dünya düzeni yarattığı ve iletişim çalışmalarında karmaşık süreçlerin hakim olduğu günümüzde halkla ilişkiler, kurum/markalar için bir zorunluluktur. Bugün dünya üzerinde marka/kurum hedeflerine ulaşabilmek için halkla ilişkiler çalışmalarına sıkı sıkıya bağlı kalmalı, halkla ilişkilerin yenilikçi yaklaşımlarıyla her zaman uyum içinde olmalıdır. Çünkü halkla ilişkiler zihin inşa eder. Fikirleri şekillendirir, kamuoyu oluşturur, algıyı yönetir.

Kurum/markanız için bir güven oluşturur

Reklamcılığın güvenirliği her dönem tartışmaların odağında olmuştur. Bu noktada kurum/markaların hedef kitle üzerinde daha etkili olabileceği ve reklamın etkisini perçinleyebileceği bir yönteme ihtiyaç vardır. Bu aşamada devreye giren halkla ilişkiler, reklam çalışmalarının üstüne koyarak medya ilişkileri, lider iletişimi, etkinlikler, sponsorluk ve sosyal sorumluluk projeleriyle kredibilite yaratır. Kurum/markanın hedef kitlenin gözünde daha güvenilir bir noktada konumlanmasını sağlar. Bu durum reklamların yarattığı güvensizliği ortadan kaldırırken hedef kitlenin marka/kuruma olan bağlılığını arttırır. Marka sadakatini güçlendirir ve yeni sadık müşteriler kazandırır.

Bir hikaye yaratır

Halkla ilişkiler prensibinin en önemli özelliği marka/kurumları özel kılacak bir hikaye yaratmalarıdır. Bu noktada PR profesyonelleri çok önemli hikaye anlatıcılarıdır. Halkla ilişkiler ajansları; marka/kurumun yazılı ve görsel basında ve dijital ortamda kamuoyunun ilgisini çekecek zengin hikayeler yaratır ve medyada yayınlanmasını sağlar. İyi bir halkla ilişkiler ajansı marka/kurumun hedef ve stratejisini iyi analiz edebilir, ilgili mesajları belirlemenize yardımcı olabilir ve bunları olumlu medya hikayelerine dönüştürebilir.

Büyütür, güçlendirir ve kazandırır

Bir dönüşümün resmedilmesidir marka. Bu sanat eserini ortaya koyan bir markayı büyütüp güçlendiren ve getiri sağlayan en önemli prensiplerin başında ise PR ajansları gelir. Fark yaratan işlere imza atan büyük markaların büyüme hikâyelerine baktığında ilk göreceğiniz; PR ajanslarının güncel markalaşma projeleridir. Bu kaçınılmaz gerçeği görmezlikten gelip modern zamanda geleneksel yöntemlere sığınmak ise marka için en yanlış karar olacaktır.

Kötü algıyı nötralize eder, iyi algı yaratır

Kötü haber tez mi yayılır? Bir PR ajansınız yoksa muhtemelen evet! Bir kriz ortaya çıktığında halkla ilişkiler ajansı marka/kurumun en uygun şekilde nasıl yanıt vereceğiniz konusunda yol gösterir. Çünkü bu konuda rehberlik edecek tecrübe ve kaynakları vardır. İstenmeyen bir durumla karşılaşmamak için halkla ilişkiler (PR) ajansı böyle durumlarda firmanın sesi olur ve gerekli algıyı yaratmak için çalışır. Bu konuda size ve markanıza en iyi rehberliği PR ajansınız yapar.

Bizimle İletişime Geçin

8 + 2 =

tr_TRTurkish