1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Seo Çalışması Neden Önemlidir?

Seo Çalışması Neden Önemlidir?

tarafından | Oca 30, 2020 | Blog

Dijital alanda var olmak, kurum/markalar için bir opsiyon olmaktan çıkarak zorunluluk haline geldi. Bugün, online mecralarda etkili bir şekilde varlığına devam edemeyen marka/kurumların hedef kitle nezdinde olumlu karşılanması mümkün değildir. Dijital arenada var olabilmenin ve organik olarak arama sıralarında ilk sıralarda yer alabilmenin en önemli yollarından biri de SEO çalışması yapmaktır.

Marka/kurumun dijital vitrini olan web sitelerine organik olarak trafik sağlamak için belirleyici bir rol üstlenen SEO çalışması, Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında en üstte kalmak için etkili bir şekilde yapılmalıdır.

SEO çalışmasına nasıl başlanır?

Eğer bir siteye daha önce herhangi bir SEO çalışması yapılmadıysa bu noktada uygulanacak SEO çalışması kademeli bir şekilde gerçekleştirilir. Sitenin arama motorları tarafından indexlenmesi için anahtar kelimeleri içeren özgün içerikler ve yüksek çözünürlüklü görsellerle desteklenmesi gerekir.

Diğer bir önemli adım ise mobil optimizasyonun sağlanmasıdır. Çünkü mobil optimizasyonu sağlanan bir sitenin her türlü akıllı cihazdan kolayca girilebilmesi hem kullanıcı deneyimi hem de arama motorları açısından çok önemli bir kriterdir.

Arama motorları nasıl çalışır?

Google başta olmak üzere Bing, Yahoo, Yandex gibi arama motorları, büyük sunucular ile tüm internet siteleriyle ilgili bilgileri listeler. Arama motorlarında bir kelime aratıldığında gelişmiş algoritmalar sayesinde veri tabanında bulunan bilgiler kullanıcıya ulaştırılır. Haliyle arama motorları uygun kelimelerle en doğru eşleşen özgün içerikli web sitelerini daha fazla öne çıkarır. Bu noktada etkili SEO çalışması yapan kurum/markalar rakiplerinin çok daha önünde yer alarak rekabet savaşında 1-0 öne geçer.

Neden SEO çalışması yapmalısınız?

Kullanıcıların %90’a yakını internet sitelerine erişim sağlamak için arama motorlarını kullanıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, arama motorlarında arama yapan kişilerin yine %90’a yakını genellikle ilk sıralardaki web sitelerine tıklıyor. Binlerce hatta milyonlarca sayfa, kullanıcının dikkatini çekmiyor. SEO çalışması bu noktada önem kazanıyor. Dolayısıyla önemli anahtar kelimeler ile ilk sayfalarda yer almıyorsanız, hem web sitenize trafik sağlayamazsınız hem de satış hedeflerinize ulaşamazsınız demektir.

Bizimle İletişime Geçin

13 + 8 =

tr_TRTurkish