1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Yeni medya dünyasında influencer marketing rüzgarı

Yeni medya dünyasında influencer marketing rüzgarı

tarafından | Kas 8, 2019 | Blog | 0 yorum

Dijital bir dönüşüme doğru giden tüm iletişim ve tanıtım kanallarıyla birlikte markaların globalleşen rekabet ortamında var olabilmeleri için mutlaka yeni ve güncel stratejileri denemeleri gerekmektedir. Son dönemlerde sosyal paylaşım ağlarının da hızla günlük hayatımızın bir parçası haline gelmesi ve fenomenlerin de artış göstermesi daha geniş hedef kitlelere ulaşmak ve marka bilinirliliğini arttırmak adına influencer marketing çalışmalarını zorunlu kılmıştır.

Peki, influencer marketing nedir?

Sosyal paylaşım ağlarında özellikle de takipçi sayısı fazla olan kişilerin içerik yoluyla bir ürün ya da hizmet deneyimini takipçilerine aktarması influencer marketing olarak adlandırılır. Özellikle de günümüzde sosyal medyanın öneminin artması ve günlük hayatımızın rutin bir parçası haline gelmesi satın alma kararlarını etkilemesi açısından oldukça önemli bir konuma gelmesine neden olmuştur. Ancak bunun için yapmanız gereken ilk şey doğru bir ‘etkileyen’ yani ‘influencer’ bulmanız olacaktır. Bu sayede doğru hedef kitleye ulaşmanız daha fazla kolaylaşacaktır. Ayrıca bu yöntemle birlikte hem markanızın güvenilirliğini arttırırsınız hem de dijital pazarlama stratejilerinizin etkisini çok daha kısa sürede görmüş olursunuz.

Neden influencer marketing yapmalısınız?

Influencer marketing çalışmalarını yapmanın markanıza birçok getirisi olacaktır. Bu sayede uzun vadede yatırım getirinizi arttırmanız ve mevcut hedef kitlenizi genişletmeniz çok daha fazla kolaylaşacaktır.
Trend hesap ve kişiler, satın alma kararlarını olumlu etkiler: Sosyal kanıt öğeleri bireylerde satın alma kararını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca bunun ünlü hesap ve kişilerce desteklenmesi doğal olarak tüketicide markayla ilgili pozitif algı oluşturacaktır. Dolayısıyla influencer marketing sayesinde hedef kitleye doğrudan ulaşma imkanı yakalamış olursunuz.
Marka ve ürün bilinirliliğinizin artmasına katkı sağlar: Çok fazla bilinen ve çok fazla takipçiye sahip hesaplarla çalışmanız demek daha geniş kitlelere de ulaşmanız demektir. Markanızın ve ürünlerinizin daha geniş kitlelere ulaşması bilinirliliğinizi arttıracaktır.
Her sektördeki firma için kullanıma uygundur: Influencer marketing çalışmalarının en önemli özeliklerinden birisi de yalnızca tek bir kesime hitap eden bir çalışma olmayışıdır. Her sektörden herkesin kendi hizmet ve ürününü, markasını tanıtmak için faydalanabileceği bir alandır.
Hedef kitlenizi genişletme imkanı sunar: Influencer marketing ile daha önce ulaşamadığınız hedef kitlenizin fikirlerini değiştirme fırsatı bulursunuz. Çalışmayı gerçekleştirdiğiniz hesapların takipçilerine de kolaylıkla ulaşmış olursunuz. Ayrıca bazı hesaplar yalnızca beli bir hedef kitleye hitap ettiği için seçili ve ilgili hedef kitleye ulaşma imkanı da sunar.
İnternet üzerindeki görünürlüğünüzün artmasını sağlar: Sosyal mecralarda yer alan içerikler de arama motorunda indekslenmektedir. Dolayısıyla farkı sosyal ağlarda yaptığınız influencer marketing çalışmaları internet üzerindeki görünürlüğünüzü de doğrudan arttıracaktır.

Bizimle İletişime Geçin

3 + 12 =

tr_TRTurkish